הבנתי את ההשפעה העצומה שיש לנו

Email

במסגרת האקדמיה להורים העברתי היום פעילות להורים בנושא שמש דוגמא טובה. התחלנו את המפגש בניסיון לשרטט את התמונה האידיאלית שיש לנו בנוגע לילד שלנו בתחומים שונים של החיים.

העמותה לשגשוג ובטחון במזה"תכך למשל ניסינו לראות מה יהיה המצב האופטימלי שהיינו רוצים עבורו בתחום הזוגיות והלוח התמלא בדברים כמו – אהבה, חום, הקשבה, כנות, סובלנות, סלחנות וכד'

או לחילופין ניסינו לראות מה המצב האופטימלי שהיינו רוצים עבור ילדנו בנושא של אוכל, הופעה חיצונית, שינה, יחס מחברים, חריצות וכד'.

קשה היה להתעלם מהחיוכים שעלו תוך כדיי מילוי הרשימה על הלוח, כיוון שהיה ברור מה רב הפער בין התמונה שאנו משרטטים שם לבין הדוגמא האישית שאנו מפגינים בפועל…

לאחר קבלת הבנת מלאה על המשמעות של הדוגמא האישית על חייו של הילד וההשפעה שהיא יוצרת על מעשיו, המשכנו בזוגות למצוא מקרים בהם פעולות לא טובות שעשינו חוקו על הילדים ואומצו על ידם.

היה לא נעים להתבונן באמת…

לאחר מכן עשינו רשימה על הלוח של כל הדברים שבהם היינו רוצים מצב טוב יותר עבור הילד כמו : חברות, אמינות, חריצות, הצלחה, נאמנות, עמידה בהתחייבויות, אוכל, שינה , מצב גופני, יחס להורים , יחס לאחים וכד'

וראינו כיצד אנחנו יכולים בכל אחד מהדברים הללו לשמש דוגמא טובה יותר לילדים שלנו.

האפקט היה מדהים. ההורים יצאו משם עם התרוממות נפש אמיתית והחלטה נחושה לשנות את דפוס התנהגותם מתוך הבנה כמה השפעה הם ייצרו בכך על החיים של ילדיהם.

והנה עוד דוגמא למשחק שבו כולם מנצחים…

הנה דוגמאות למה שכתבו ההורים בסוף ההרצאה:

  • הבנתי שיש לי הרבה במה לשפר את עצמי ובכך לשמש דוגמא טובה יותר – תזונה, שיניים, עצבים וכו'… אני מאמינה שזה יעשה שיפור עצום גם לי וגם לילדה שלי. פתאום ראיתי שהנקודות החלשות של הבת שלי הן הנקודות שבהן אני צריכה להשתפר! וזו הבנה ענקית בפני עצמה.
    
  • ישנם דברים שנראים ברורים מאליהם אך אם לא אומרים אותם בקול – פשוט לא מבינים. למשל בבוקר אני מארגנת את הילדים בלחץ ואז מן הסתם אני גם צועקת בגלל הלחץ. אני מקווה שמעכשיו אני אשתדל לקום יותר מוקדם ואז יהיה פחות לחץ ומן הסתם אצעק פחות. אני אתאפק יותר בנהיגה בתגובות שלי בכביש. אני אנסה להיות רגועה יותר כדיי לספק לילדים שלי אוירה וסביבה נעימה יותר
    
  • דוגמא אישית הנה מאוד חשובה וזו טעות להקל ראש בדבר או לחשוב שהילדים לא שמים לב. אני אשתדל מאוד לשמש דוגמא טובה בחיי היום יום ואזכיר לעצמי שגם הדברים הקטנים קובעים ומשפיעים על עיצוב דמותו של הילד.
    
  • הבנתי את ההשפעה העצומה שיש לנו על הסובבים אותנו בכלל ועל ילדינו בפרט. הבנה הזו מטילה עליי אחריות כבדה. זה אומר שיש הרבה להשתפר ולעשות בתחומים רבים.

עוזי מירון

Email

תגובות

מה דעתך?

על אודות עוזי מירון - מרצה בכיר של האקדמיה להורים

אני מתנדב משנת 2003 בעמותה לשגשוג ובטחון במזה"ת מפעילת פרוייקט 'הדרך אל האושר'. אני מנהל אקדמי במרכז הישראלי לניהול העוסק בשיפור מתמיד של איכות הניהול בישראל, ע"י קורסים, סדנאות וכנסים, הכוללים ידע מקצועי מתקדם וכלים ישומיים למנהלים בכירים. במקביל אני עוסק בייעוץ שיווקי וביצירת תכנים שיווקיים לחברות וארגונים.
פוסט זה פורסם בקטגוריה חוויות מ-'האקדמיה להורים', תודות ממשתתפי האקדמיה להורים, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

3 תגובות על הבנתי את ההשפעה העצומה שיש לנו

 1. מאת Alon Sadot‏:

  עוזי מרצה מעולה שמשנה חיים

 2. מאת Rubi Reuveni‏:

  הי עוזי אתה אחד ויחיד , בעל יכולת , ידע ועוצמה ומשתמש בהכל ברוחב לב נדיר כדי לעזור לאנשים באשר הם. לא פלא שענקיות כמו חב' מייקרוסופט ו HP הם בין לקוחותיך שקונים ממך ידע והשכלה. מעריץ אותך תותח.רובי ראובני

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*