לשנות את עצמי לטובת הילדים

Email

הערב באקדמיה להורים טיפלנו באחד מתוך ארבעת המרכיבים החשובים ביותר ביחסים עם הילדים ואחד מאבני היסוד ליצירת אושר אמיתי במשפחה ולפיתרון חלק גדול מהבעיות שיש עם ילדים. את המרכיב שלפנו מתוך הפרק – אהוב ילדים ועזור להם. לקראת סופו של הפרק כותב רון האברד : "השתדל להיות ידידו של הילד". 

נראה פשוט אך טומן בחובו הרבה עשייה ומחשבה מצד ההורים. 

בשלב ראשון ניסינו להבין מה זה אומר להיות ידיד, לאיזה התנהגות אנחנו היינו מצפים ממישהו שמוגדר כידידי שלנו. התשובות שנתנו ההורים היו מגוונות והכילו כמובן מושגים כמו נאמנות, כבוד, פרגון, כבוד לרכוש שלך, סלחנות, תמיכה בעת צרה, הקשבה וכד'. כמובן שחלק מהמוטיבציה להיות ידידו של הילד נובעת מרצוננו להוות דמות בעלת משמעות בחייו, שהוא מקשיב לה, לוקח ממנה דוגמא ומוכן ללמוד ממנה. 

בשלב זה ניסינו לבדוק עם ההורים אם אכן אנחנו עומדים בכללים אותם הגדרנו לידיד. באמצעות סדרה של משחקי מצבים, הצגנו סיטואציות שונות שבהן היה ניתן להיווכח כיצד אנו מפרים את החוקים הללו פעם אחר פעם, החל מחוסר כבוד לרכוש שלו המתבטא במתן הוראות כיצד לשחק עם הצעצועים שלו ולמי לתת אותם וכלה בהפחתות ערך הנעשות מעל ראשו בנוכחות אנשים נוספים כמו חברים שלנו או המורים שלו. 

לחלק מההורים לא היה קל… לא פשוט להתבונן ולראות שם את עצמך עושה דברים שבחיים לא היית מסכים שיעשו לך…

העמותה לשגשוג ובטחון במזה"ת - עוזי מירון

אבל למזלנו, ההורים המדהימים הללו, שהוציאו את עצמם מהכורסאות הנוחות בבית וממיצגי הטמטום בטלוויזיה, נהנים מהיכולת להתבונן וההבנות שלהם התרחשו שם בזו אחר זו.

הנה מקבץ מייצג:

• היה מעניין. העברת את החומר עם תשוקה וחיות. מרגישה שיוצאת עם כלים ובעיקר מצפה לקבל עוד (משמע בהחלט מצפה למפגש הבא) עם מה יצאתי? הילדה שלי מתלבטת בין שתי אפשרויות ואני יודעת היום להמליץ על האפשרות שתוביל לניצחון ולא לכישלון.

• היום בשיעור הגענו לנושא חשוב מאוד בעיניי – התייחסות ההורים כלפי הילד ואיך הילד מפרש זאת, גם אם ההורים לא התכוונו לפגוע. לקחתי – כבוד סבלנות, הקשבה ועידוד לילד, אין חשוב מהם לבניית תדמית ודימוי עצמי איתן.

• לקחתי הרבה תובנות ולקחים ליישום. למדתי להפסיק לאיים, לתקשר יותר, להקשיב יותר, לא לדבר על הילד לפני הילד.

• לקחתי מההרצאה שחשוב מאוד לא לדבר מעל הראש של הילד ולא להפחיד ולשבור אותו. מאוד נהניתי מהדוגמאות ופתרון הבעיות. תודה על תרומתך האדירה. כבר מהשבוע ננסה ליישם בבית.

• היה נפלא. לקחתי לעצמי קודם כל לשנות את עצמי לטובת הילדים. להביא לאקדמיה עוד אימהות חברות וללמוד עוד איך לגדל את הילדים בדרך טובה.

• אהבתי את ההתנסויות ואת הגישה הסדנאית והאישית. אעביר הלאה את השליחות החשובה של האקדמיה באמצעות avot.co.il שלי

• היה ערב מרתק ומעניין. למדתי איך להיות ידיד וחבר לילדיי. אני הולך לעבוד עם ביתי על מערכת היחסים שלנו. תודה לכם.

תודה למירי על הבאת כל האנשים החדשים ועל קניית הכיסאות לאקדמיה 

היה כיף לארח את חברי העמותה : שלי, קובי, תמיר וטל

עוזי

Email

תגובות

מה דעתך?

על אודות עוזי מירון - מרצה בכיר של האקדמיה להורים

אני מתנדב משנת 2003 בעמותה לשגשוג ובטחון במזה"ת מפעילת פרוייקט 'הדרך אל האושר'. אני מנהל אקדמי במרכז הישראלי לניהול העוסק בשיפור מתמיד של איכות הניהול בישראל, ע"י קורסים, סדנאות וכנסים, הכוללים ידע מקצועי מתקדם וכלים ישומיים למנהלים בכירים. במקביל אני עוסק בייעוץ שיווקי וביצירת תכנים שיווקיים לחברות וארגונים.
פוסט זה פורסם בקטגוריה חוויות מ-'האקדמיה להורים', עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על לשנות את עצמי לטובת הילדים

  1. מאת Einat Katz‏:

    איש מקסים,חכם , כריזמטי, מעורר השראה וצנוע שבת שלום!

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*